Lato to czas, kiedy spożywamy duże ilości zimnych produktów: napoje, lody, chłodniki czy desery. Jest to trudny okres dla osób, które odczuwają dyskomfort podczas spożywania tego typu rzeczy. Objawy te mogą wskazywać na nadwrażliwość zębów.

Czym właściwie jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębiny to powszechny problem dentystyczny, który rozwija się stopniowo. Dlaczego? Najczęściej w wyniku często pojawiających się problemów stomatologicznych, takich jak zużycie szkliwa. Przypadłość ta dotyka osoby od 20 do 50 roku życia i pojawia się, gdy zębina zostanie odsłonięta. Znajdują się w niej kanaliki zębinowe, które są drogami do nerwu i wtedy, podczas spożywania zimnych produktów, nerwy są łatwiej stymulowane przez bodźce powodujące nadwrażliwość. Jest to szczególnie uciążliwa dolegliwość, którą warto leczyć, aby móc w pełni korzystać z życia bez obawy przed bólem.

Co może wywołać nadwrażliwość?

Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać ból zębów u osób cierpiących na tę dolegliwość. Najczęstszymi z nich są:
-jedzenie zimnych potraw oraz picie zimnych napojów
-jedzenie gorących potraw i picie gorących napojów
-wdychanie zimnego powietrza
-jedzenie kwaśnych potraw
-zbyt intensywne szczotkowanie zębów
Uwaga! Tylko dentysta jest w stanie ocenić czy dana osoba cierpi na nadwrażliwość zębów, dlatego kiedy zauważymy dyskomfort podczas wyżej wymienionych czynności, udajmy się na wizytę do stomatologa. Opowie Ci on co wywołało Twój problem, w jaki sposób sobie z nim poradzić i co robić, aby Twój stan się nie pogarszał. Dentysta doradzi Ci również jak dbać oraz jak często szczotkować nadwrażliwe zęby. W przypadku nadwrażliwości ważne jest również to, aby szczotkować zęby miękką szczoteczką z dodatkiem odpowiedniej pasty, która jest przeznaczona do łagodzenia tego typu dolegliwości.

Ważne jest to, aby nie bagatelizować bólu, który zauważymy. Warto jak najszybciej udać się do stomatologa. Oceni nasz stan, dobierze odpowiednie środki, które złagodzą dyskomfort oraz opowie co zrobić, aby nadwrażliwość zębów się nie pogłębiała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *