Każdy kto zastanawia się nad założeniem aparatu ortodontycznego napotyka na swojej drodze wiele różnych informacji. Które z nich są prawdziwe, a w których nie ma nawet ziarnka prawdy? Oto najczęstsze fakty i mity!

1.Noszenie aparatu ortodontycznego wiąże się z dietą.
PRAWDA. Nie jest to restrykcyjna dieta, ale należy pamiętać o tym, aby pewnych rzeczy unikać. Są to przede wszystkim produkty twarde oraz kleiste. Ważne jest również to, aby na czas noszenia aparatu zaprzestać żucia gum.

2.Korekta zgryzu jest nieefektywna u osób dorosłych.
Jest to MIT. Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, aby móc nosić aparat ortodontyczny. Jest wiele różnych metod, aby dokonać korekty zgryzu i specjalista bez problemu dobierze tę, która przyniesie najlepsze efekty.

3.Aparat ortodontyczny może być niewidoczny.
PRAWDA. Nowoczesne sposoby leczenia są na tyle rozwinięte, że są one dla pacjenta coraz bardziej komfortowe i mniej inwazyjne. Na rynku jest kilka rodzajów aparatów, a jednym z nich jest taki, którego nie widać. To tzw. aparat lingwalny, który przykleja się na wewnętrzną stronę zębów. Co ważne, rozwiązanie to nie przeszkadza w jedzeniu czy mówieniu.

4.Aparat ortodontyczny jest bardzo drogi.
MIT. Ceny aparatów ortodontycznych są różne, a koszt ich zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz od tego, jaką metodę leczenia lekarz uzna za konieczną. Warto jest udać się do specjalisty, który dobierze aparat odpowiedni nie tylko dla nas, ale również do tego jaki mamy budżet.

5.Krzywe zęby to tylko problem estetyczny.
MIT. Prawidłowe ustawienie zębów powoduje to, że są one lepiej oczyszczane oraz minimalizuje się choroby przyzębia. Dodatkowo dobry zgryz odpowiednio rozdrabnia pokarm i nie naraża stawu skroniowo-żuchwowego na różne dysfunkcje.

6.Aparat ortodontyczny aktywuje bramkę kontrolną na lotnisku.
Jest to często powielany MIT, który nie ma nic wspólnego z prawdą. Z reguły aparaty ortodontyczne nie wywołują efektu magnetycznego tak samo jak implanty czy protezy dentystyczne. Są one zbyt małe, aby pobudzić czujniki punktu kontrolnego na lotnisku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *