Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa jest bardzo ważna, ponieważ pozostanie ona na długo w jego pamięci. Kiedy powinniśmy wybrać się z naszym dzieckiem pierwszy raz do stomatologa i jak to powinno wyglądać?

Na pierwszą wizytę do dentysty powinniśmy zabrać nasze dziecko nawet wtedy, kiedy nic złego się nie dzieje. Wówczas nasza pociecha będzie miała możliwość oswoić się ze stomatologiem oraz jego gabinetem, a jej skojarzenia będą pozytywne. Pierwsza wizyta powinna odbyć się gdy maluch skończy pół roku, ponieważ wtedy pojawiają się pierwsze siekacze. Stomatolog sprawdzi czy ząbkowanie przebiega prawidłowo oraz czy naszemu dziecku nie zagraża próchnica. Wizyty kontrolne powinny odbywać się co 3 miesiące, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

Najważniejsze jest to, aby odwiedzać dentystę, kiedy nasze dziecko ma już wszystkie zęby mleczne. Jest to wiek około 3-4 lat. Lekarz oceni czy dziecko ma dobry zgryz oraz czy wszystkie zęby rozwinęły się prawidłowo. Przede wszystkim nie należy zwlekać z wizytą u dentysty, kiedy zauważymy jakąkolwiek zmianę na zębie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet zęby mleczne wymagają leczenia.

Jak wygląda taka wizyta? Przede wszystkim dziecko do 3 roku życia siedzi zwykle na kolanach rodzica lub opiekuna. Zdarza się również, że młodsze dzieci są odważne i chcą siadać na fotel samodzielnie, a starsze potrzebują bliskości rodzica.
Podczas pierwszej wizyty stomatolog oswaja dziecko z gabinetem pokazując mu różne instrumenty i opowiadając do czego one służą. Specjalista ogląda też zęby malucha. Jeżeli zauważy on coś niepokojącego, to umówi się z dzieckiem oraz jego opiekunem na kolejną wizytę. Przede wszystkim wytłumaczy on dokładnie co będzie robił, aby dziecko miało czas się z tym oswoić i odpowiednio nastawić.

Pierwsza wizyta u dentysty może być dla dziecka stresującym wydarzeniem, dlatego warto zadbać o to, aby odbyło się ono zanim zauważymy jakieś zmiany na ząbkach naszej pociechy. Wtedy oswoi się ono ze specjalistą i kiedy nadejdzie potrzeba leczenia, nie będzie ono miało złych skojarzeń z gabinetem stomatologicznym i chętnie podda się zabiegom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *