U wielu osób na samą myśl o tych dwóch słowach pojawiają się tzw. „ciarki”.
Jednak czy naprawdę jest się czego bać? 😉

Nie bez powodu leczenie kanałowe kojarzy się większości ludziom z nieprzyjemnym zabiegiem – kiedyś tak właśnie było – wizyta u stomatologa trwała długo, była nawet dzielona na kilka wizyt trwających wiele tygodni.. Lekarz stomatolog „zatruwał” zęba i wtedy należało czekać, aż do umartwienia tkanek, co często sprawiało ból. Jednak ku naszemu szczęściu i szczęściu dla naszego uzębienia – zabiegi stomatologiczne zostały bardzo mocno udoskonalone, w wielu przypadkach można wykonać je w ciągu jednej wizyty, przy użyciu nowoczesnych sprzętów i co najważniejsze – BEZBOLEŚNIE!

Zapewne miałeś w swoim życiu taki moment, że bolał Cię dłuższy czas ząb i pomyślałeś „muszę go wyrwać”. Otóż to zły wybór! Warto walczyć o każdego zęba!

W momentach, gdy już długo nieleczona próchnica dociera w coraz głębsze warstwy zęba powodując nieodwracalne zmiany – z pomocą przybywa właśnie leczenie kanałowe.

Jak przebiega?

Aby zapewnić komfort zabiegu – Pacjentowi zostaje podany mocny środek znieczulający, następnie ząb zostaje częściowo odbudowany, aby uniemożliwić ślinie pacjenta dostęp do kanałów korzeniowych. Celem zapewnienia właściwego komfortu dla pacjenta cały zabieg wykonywany jest w specjalnej izolacji pola zabiegowego zwanej koferdamem. Prawidłowo wykonane leczenie kanałowe zawsze odbywa się pod mikroskopem. Po udrożnieniu i zdezynfekowaniu kanałów zostają one wypełnione specjalnym materiałem. Często dodatkowo wzmacnia się zęby wkładami z włókien szklanych. Aby ząb po leczeniu kanałowym działał prawidłowo przez długie lata należy zabezpieczyć go w sposób protetyczny montując koronę, inlay lub endo koronę. Tak przygotowany ząb będzie działać bez żadnych problemów przez wiele lat. Na tym polega cały proces leczenia kanałowego. Czy już nie brzmi tak strasznie? Oczywiście, że nie. 🙂

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat leczenia kanałowego lub zastanawiasz się czy Twój ząb kwalifikuje się na ten zabieg – odwiedź nas 🙂 Nasi lekarze posiadają wieloletnie doświadczenie w dziedzinie stomatologii i odpowiedzą na każde pytanie.

Jednak pamiętaj – o zęby warto dbać i warto o nie walczyć, a mity na temat nieprzyjemnego leczenia kanałowego odchodzą w niepamięć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *