Leczenie kanałowe to ostateczna, przed pozbyciem się zęba, metoda jego leczenia. Stosuję się ją podczas nieodwracalnych zapaleń miazgi zębowej. Leczenie kanałowe, umożliwia zlikwidowanie stanu zapalnego, z kanału zęba. A w kolejnych etapach, jego oczyszczeniu oraz wypełnieniu odpowiednim materiałem. Najczęściej, do wypełnienia kanału zębowego, wykorzystuję się gutaperkę, czyli substancję podobną do kauczuku, lecz znacznie mniej elastyczną. Wszystkie etapy leczenia, powinny odbywać się w izolowanym polu zabiegowym przy pomocy koferdamu, w dużym powiększeniu przy użyciu mikroskopu. Tylko mikroskop gwarantuje możliwości wglądu w bardzo skomplikowaną często anatomię kanałów korzeniowych, a poszczególne etapy leczenia  powinny być kontrolowane radiologicznie.

Czy musimy się czegoś obawiać?

Na temat leczenia kanałowego, słyszy się wiele. Wokół tego tematu krąży też wiele mitów. W brew wszystkim mitom leczenie, w cale nie jest tak bolesne, jak jest to opisywane. Dlaczego? Zazwyczaj przeprowadzane jest ono przy użyciu znieczulenia, dzięki czemu nasz ból jest praktycznie nie wyczuwalny. Kolejną sporną kwestią jest czas leczenia. Niestety w tym przypadku nie otrzymamy jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ czas zależny jest od pacjenta i zaawansowania jego problemu. Lekarze muszą wziąć bowiem pod uwagę, rodzaj zęba, budowę korzenia oraz wszelkie panujące warunki, jamy ustnej. Najczęściej szacowany czas takiego leczenia to 1 do 3 godzin. Niestety bywają również przypadki, w których jedna wizyta nie wystarczy.

Kiedy leczenie kanałowe staję się koniecznością?

Pamiętajmy, że zdrowie naszych zębów znacznie wpływa na nasze samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymać je w jak najlepszej formie. Niestety, czasem przez zaniedbanie, a czasem przez zbyt dużą ilość przyjmowanych leków, przychodzi konieczność podjęcia leczenia. Jakie symptomy dają nam znaki niezbędne do rozpoczęcia leczenia? Przede wszystkim nieustający ból zęba, wszelkie obrzęki dziąseł, zmiana barwy zęba oraz zwiększona wrażliwość na niskie i wysokie temperatury. Jeśli zauważymy, którykolwiek z wymienionych objawów niezwłocznie powinniśmy udać się do stomatologa i podjąć leczenie. Jedynie specjalista będzie w stanie ocenić wagę naszego problemu oraz skutecznie się go pozbyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *