Jak zadbać o implanty?

 

Implanty zębowe mają swe zastosowanie w stomatologii już od ponad trzydziestu lat. To sprawdzona a przede wszystkim bezpieczna metoda, umożliwiająca pacjentom powrót do zdrowia i odbudowę uśmiechu. Jako iż implanty to swego rodzaju zastępstwo naszych zębów, obowiązuję je również podobna higiena. O implanty musimy dbać tak jak o nasze zęby naturalne. Należy je systematycznie szczotkować, usuwać kamień oraz nitkować. Dlaczego? Aby się tego dowiedzieć warto przyjrzeć się ich budowie.

Budowa implanta.

 

Implant zbudowany jest z trzech podstawowych elementów. Posiada tytanową śrubę, którą wszczepia się w kości, to właśnie ona zastępuje nasz brakujący korzeń. Następie montuje się łącznik, który pozwala zespolić koronę zębową z implantem. Na koniec wszystko uwydatniane jest koroną, idealnie dopasowaną do kształtu pozostałych zębów i zgryzu. Korona wykonana jest w najczęstszych przypadkach z porcelany, gdyż to głównie ją widać. Zła pielęgnacja może doprowadzić do zapalenia. Powstaję ono przez chorobotwórcze drobnoustroje, które zaczynają tworzyć kolonie na naszej płytce. Zapalenie okołoimplantologiczne objawia się podobnie jak zapalenia przyzębia, naszych naturalnych zębów.  Powstaję obrzęk a nie rzadko również krwawienie i ropa. Należy pamiętać, że początki choroby mogą być niezauważalne, co może być mylne.

Jak pielęgnować implanty?

 

Jedną z ważniejszych czynności są systematyczne kontrole implantologiczne. Powinno się je robić dwa razy do roku a rejestracja jest identyczna, jak w przypadku usuwania kamienia. Kolejne kroki to stosowanie, wcześniej wspomnianej, nici dentystycznej, szczoteczki manualnej do implantów oraz płynu do płukania jamy ustnej. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakich preparatów użyć, możemy poradzić się naszego stomatologa, który rozwieje nasze wątpliwości. Implanty należy myć dwa razy dziennie, dokładnie tak jak w przypadku zębów. Nitkować średnio raz dziennie dodatkowo przepłukując usta płynem. Ważna informacja, płyn do płukania nie zastąpi klasycznego szczotkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *