Wielu z nas obawia się wizyt u stomatologa, kiedy słyszymy dźwięki borowania, aż przyprawia nas to o dreszcze. Na samą myśl, na czole pojawia się zimny pot a my sami nie chcemy prowadzić dalszej rozmowy. W tedy powinniśmy sobie zdać sprawę, że najwyższa pora zmierzyć się z naszym lękiem. Najczęściej stwarzamy sobie go sami a później przez długi czas mierzymy się z jego przezwyciężeniem.

Czego tak naprawdę się boimy?

Lęk przed wizytą u stomatologa kojarzy nam się z bólem. To właśnie dlatego jesteśmy tak zdystansowani, jeśli chodzi o fotel stomatologiczny. Co gorsza każdy swój lęk przekładamy na dzieci, a to może być problematyczne, nie tylko dla nas samych, ale także, dla nich. Wszelkich traum możemy uniknąć i tak też jest z wizytą u stomatologa. Po pierwsze znajdźmy takie gabinety, które leczą swoich pacjentów w komfortowy sposób, używając nowoczesnych technik. Wybierzmy swojego własnego stomatologa, u którego będziemy się systematycznie pojawiać na wizytach a przy okazji sprawi nam to przyjemność. Nasz stomatolog powinien być wygadany i mieć do nas pozytywne nastawienie, dopiero w tedy wspólnie z nim przełamiemy pierwsze lody.

Jak poradzić sobie ze strachem?

Strach przed stomatologiem jest jak każda inna fobia. Można z nią walczyć i po pewnym czasie pozbyć się obaw. Pierwszy sprawdzony sposób to systematyczność w odwiedzaniu gabinetów stomatologicznych. Nawet jeśli nie mamy potrzeby wyleczenia zęba, przychodźmy do gabinetu w celach kontrolnych. Nie dość, że będziemy przezwyciężać nasz lęk to dodatkowo zminimalizujemy problemy związane z naszymi zębami. Po drugie, nie żałujmy sobie znieczuleń oraz innych specyfików maskujących ból. Po co siedząc na fotelu mamy zaciskać pięści z bólu, poprośmy stomatologa o znieczulenie to dość przyjemne rozwiązania a przy tym pożyteczne. Po trzecie nie bójmy się rozmawiać z doktorem, jeśli mamy pytanie na temat przebiegu naszego zabiegu, śmiało o to zapytajmy. W końcu dobrze jest wiedzieć co stanie się w naszej jamie ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *