Prześwietlenie, czyli badanie RTG to podstawowe działanie w celu diagnostyki, w dziedzinie stomatologii. To właśnie dzięki nim, lekarz stomatolog, jest w stanie zajrzeć w miejsca, w które gołym okiem jest nie osiągalne. Po takim badaniu, lekarz dobiera najskuteczniejszą terapię i może przygotować nas do leczenia.

RTG – w stomatologii.

Stomatologiczny rentgen to jedna z technik najczęściej wykorzystywanych w stomatologii. Dzięki niej nasi lekarze, potrafią bezboleśnie oraz bezinwazyjnie uzyskać obraz naszej jamy ustnej. Takie działania umożliwiają szybkie odnalezienie bólu oraz jego precyzyjne opanowanie. Badanie RTG wykonywane jest przy użyciu promieniowania, przez co u wielu pacjentów pojawia się obawa. Jest ona zupełnie nie potrzebna, gdyż takie badania, przeprowadzane zgodnie z zaleceniami nie zaszkodzą naszemu zdrowiu.

Rodzaje prześwietleń w dziedzinie stomatologii.

W stomatologii stosowanych jest kilka rodzajów prześwietleń RTG. Pierwsze pantomograficzne,  obracająca się maszyna wykonuje zdjęcie zębów oraz znajdujących się wokół struktur, takich jak żuchwa czy szczęka. Taki rodzaj zdjęć wykorzystywany jest najczęściej do wykrywania próchnicy oraz różnych nieprawidłowości. Drugi rodzaj to prześwietlenie punktowe, najczęściej stosowany rentgen w celu zobrazowania pojedynczego zęba. Tomografia komputerowa to jedna z najbardziej precyzyjnych metod obrazowania. Wykonywana jest ona w formie przestrzennej (3D) i pozwala na wykrycie nawet najdrobniejszych zmian w jamie ustnej. Badanie tomograficzne jest najszybszym badaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *