Ząbki naszych dzieciaków są najważniejsze. Mamy z doświadczeniem wiedzą jak ciężko jest, utrzymać je w dobrej kondycji a co dopiero nauczyć je odpowiedniej pielęgnacji. Niezależnie od tego czy nasza pociecha ma mleczne czy stałe ząbki, należy się o nie troszczyć. Tak, jakby miały być one towarzyszami całego życia.

Im wcześniej tym lepiej.

Ważne jest, aby oswajać nasze dziecko do mycia ząbków już od pierwszych tygodni życia. Kiedy karmimy naszą pociechę odczekajmy chwilę i przemyjmy mu dziąsła przegotowaną wodą. Delikatnie przesuwaj po dziąsłach, najlepiej owinięta gazą. Starajmy się to robić systematycznie, przynajmniej dwa razy na dzień. Kiedy pojawią się już ząbki, zainwestujmy w specjalne szczoteczki dla niemowląt. To świetny przyrząd, który jest prosty w użyciu i wygodny. Kiedy mleczaków znacznie przybędzie zastąpmy taką szczoteczkę, zwykłą o symbolu 0-2. Pamiętajmy o tym, aby od samego początku prawidłowo myć zęby naszego bobasa. Nie ma co ukrywać, że będziemy musieli uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości. Zdarza się, że większość z maluchów zjada pastę, gryzie szczoteczkę bądź wypluwa całą zawartość na podłogę. A to może znacznie wydłużyć naszą naukę.

Jak myć zęby?

Kiedy już oswoimy zęby naszego maluszka ze szczoteczką, należy ukazać mu kilka wskazówek, które pomogą mu w utrzymaniu odpowiedniej higieny. Należy pokazać mu kilka ruchów, które powinny pozostać w jego pamięci. Zapamiętajmy, że zewnętrzne powierzchnie zębów myjemy ruchami kolistymi. Wnętrza ruchami wymiatającymi a ząbki przednie ruchem gór-dół. Pamiętajmy, że przyzwyczajanie od najmłodszego do mycia zębów na przykład we wannie nie jest dobrym sposobem. Dzieci są zajęte zabawą i nie skupiają się na samym myciu. Co w późniejszym czasie przekłada się na niedokładność w myciu. Dziecko nie nauczy się prawidłowej techniki i nie będzie nią zainteresowane. Najlepiej postawić dziecko przed lustrem bądź wziąć je na ręce. W tedy w spokoju będzie mogło się przyglądać i naśladować nasze ruchy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *