W dzisiejszych czasach próchnica dotyka aż dziewięćdziesiąt procent Polaków. Znacznie mniejsza liczba, pojawia się w krajach skandynawskich oraz w Europie Zachodniej. Są aż trzy powody, które stawiają nas w tak słabym świetle. Słabo zbilansowana dieta, rzadkie wizyty u dentysty oraz nieregularne mycie zębów, a to tylko kilka z tych powodów.

Która płeć jest bardziej narażona?

 

Zdecydowanie częściej na próchnicę  cierpią kobiety. Główną przyczyna okazuje się skład śliny, który w porównaniu do śliny mężczyzn znacznie się różni. Męski układ hormonalny, sprawia, że ślina posiada zdolność do odbijania bakterii, odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Tymczasem, zdolność obronna kobiet, zmniejsza się wraz z okresem karmienia oraz ciąży. To właśnie w tedy, kobiety powinny szczególnie dbać o swoje zęby, gdyż w przeciwnym wypadku może to powodować poważne problemy z dziąsłami. Jak na przykład krwawienia czy obrzęki. Dlatego też, wskazane są częstsze zmiany szczoteczki, kontrolne wizyty oraz płukanki  jamy ustnej. Warto również, wzbogacić swoją dietę o witaminy A,D,E,C.

Jak pozbyć się próchnicy?

 

O próchnicę nie jest ciężko, sprzyja jej niestaranne czyszczenie zębów oraz niestosowna dieta. Na jej rozwój wpływają również cukry, bakterie oraz podatność zębów i czas. Co robić, aby jej uniknąć? Przede wszystkim regularne szczotkowanie, najlepiej dwa razy dziennie przy użyciu odpowiedniej pasty. Kolejna rzecz to nitkowanie, przestrzeni między zębowych. Pomaga to w eliminowaniu resztek jedzenia, które mogą działać na rozwój próchnicy. Codziennie po umyciu zębów, używaj płynu do płukania jamy ustnej. Pozbędziesz się zarówno nieprzyjemnego zapachu, jak i zmniejszysz ryzyko odkładania się płytki nazębnej. Ostatnimi ważnymi czynnościami będzie płukanie ust po każdym posiłku, czystą wodą. Pomoże to w pozbyciu się resztek jedzenia i odświeżeniu ust. Na koniec żucie bezcukrowej gumy. Warto będzie również wyeliminować lub ograniczyć spożywanie słodyczy, które jak wszystkim wiadomo niszczą i osłabiają nasze zęby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *