Od dawna wiadomo, że stres niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Niestety nie każdy pozostaje w świadomości, że również nasze zęby potrafią na tym ucierpieć. Codzienny stres odreagowywany jest głównie nocą, wówczas pozbawieni świadomości nieco wyżywamy go właśnie na swoim uzębieniu. Jak stres wpływa na żywotność naszych zębów i dlaczego tak warto go unikać?

Stres a ograniczenia.

Kiedy zaczynamy się stresować, nasz organizm produkuje znacznie więcej adrenaliny. Skutkuję to wydzielaniem znacznie mniejszej ilości śliny, której dłuższy brak doprowadza do powstawania stanów zapalnych oraz próchnicy. Ograniczona produkcja śliny oddziałuje również na nasz trawienie co negatywnie wpływa na przewód pokarmowy. Kiedy się denerwujemy zaczynamy zaciskać swoje, żeby oraz nimi zgrzytać. Tego typu nawyk może doprowadzić do mechanicznych uszkodzeń a czasem nawet i złamań. Jak już wspomnieliśmy, większość stresu oddziaływana jest podczas snu. To właśnie w tedy nie odczuwamy siły nacisku i systematycznie narażamy swoje, żeby na zniszczenia. Duża częstotliwość zgrzytania zębami może doprowadzać do bólu mięśni naszej twarzy. Efektem jest częste pojawianie się bólu głowy oraz migreny. Tego typu ból jest często mylony z zapaleniem ucha bądź zmęczeniem.

Złe nawyki.

Bardzo często walce ze stresem rozwija się również nawyk. Może on być odskocznia bądź lekarstwem na stres, niestety okazuje się on bardzo niebezpieczny dla naszych zębów. Najpopularniejszym nawykiem okazuje się obgryzanie paznokci. Nie rzadko również widuję się osoby, które ze stresu wciągają swoje policzka lub wargi między zęby. Niestety ich długotrwałe działanie może mechanicznie uszkadzać nasze uzębienie a także narażać na niebezpieczeństwo naszą błonę śluzową. Osoby narażone na stres bardzo często zapominają o dodatkowej higienie jamy ustnej. Skutkiem czego na naszych zębach pojawia się kamień, zwiększa się płytka bakteryjna a bardzo często również gromadzi się próchnica. Wszystko spowodowane jest mieszczącymi się na paznokciach bądź innych przedmiotach bakterię, które atakują nasze zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *