Szczotkowanie zębów jest bardzo ważne, ale często zapominamy, że nie jest to całkowita higiena naszej jamy ustnej. Powinniśmy pamiętać także o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Zwykła szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do naszych przestrzeni międzyzębowych. To właśnie utrzymanie dziąseł w czystości poprzez usuwanie bakterii płytki nazębnej jest najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie choroby dziąseł.  Zatem jak skutecznie czyścić przestrzenie międzyzębowe?

 

Nić dentystyczna.

Przestrzenie międzyzębowe powinniśmy czyścić raz dziennie. Zaleca się to już  nastolatkom  powyżej 12 roku życia. Jest to niewątpliwie czynność konieczna, jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi zębami i pięknym uśmiechem, a niestety często zaniedbywana.

Najbardziej znanym sposobem czyszczenia przestrzeni międzyzębowych jest używanie nici dentystycznej. Ułatwia ona usunięcie płytki nazębnej pomiędzy zębami i poniżej linii dziąseł. Jest ona skuteczna, ale niestety jej użycie sprawia nam dyskomfort. Zajmuje nam to dużo czasu i wymaga od nas umiejętności, aby zrobić to w prawidłowy sposób. Jeśli zrobimy to nieumiejętnie doprowadzimy do podrażnienia dziąseł, a nawet do ich krwawienia. Aby uniknąć nieprzyjemnego bólu należy wykonywać ruchy góra-dół. Wykonywanie ruchów w bok spowoduje podrażnienie dziąseł. Niewątpliwym plusem nici dentystycznej jest jej cena, ponieważ nie jest to duży wydatek.

 

Irygator- lepszy wybór?

Irygator staje się coraz bardziej popularny w higienie jamy ustnej, ale nie wszyscy wiedzą do czego on właściwie służy. Irygator to urządzenie, które służy do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą płynu, który wystrzeliwany jest pod ciśnieniem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli irygatorów, nawet te bezprzewodowe, które idealnie sprawdzą się osobom, które często podróżują. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w sposób całkowicie nieszkodliwy zapobiec chorobom dziąseł oraz zębów. Z irygatora może korzystać każdy, kto ma problem z krwawiącymi dziąsłami, osoby noszące aparaty ortodontyczne lub po prostu wszyscy Ci, którzy chcą dbać o  higienę jamy ustnej. Irygator ma wiele zalet. Usuwa on płytkę nazębną oraz resztki jedzenia  w przestrzeniach między zębami, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć klasyczną szczoteczką. Irygator posiada funkcję regulacji ciśnienia, tak aby czyszczenie szczególnie wrażliwych miejsc nie sprawiało nam bólu. Dodatkową jego zaletą jest to, że podczas użycia masuje nasze dziąsła. Niestety zakup irygator jest droższy od klasycznych nici dentystycznych. Dodatkowo, tak jak w przypadku szczoteczek elektrycznych do irygatora trzeba co jakiś czas dokupować specjalne końcówki oraz należy pamiętać o  jego regularnym czyszczeniu.

Każda z metod ma swoje plusy i minusy, jednak jedno jest pewna- czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest bardzo ważne i nie powinniśmy tego zaniedbywać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *