Szczotkowanie zębów jest bardzo ważne. Niby nie ma w tym nic skomplikowanego, jednak często popełniamy błędy podczas wykonywania tej czynności. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że pielęgnacja jamy ustnej składa się z kilku etapów: czyszczenie zębów szczoteczką z pomocą pasty, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, czyszczenia języka oraz płukania jamy ustnej specjalnym płynem. Bardzo wiele osób boryka się z  próchnicą, co może być skutkiem złej pielęgnacji, a być może pomijania jakiegoś ważnego kroku, dlatego warto dowiedzieć w jaki sposób powinniśmy szczotkować zęby.

 

Najczęstsze błędy podczas mycia zębów. 

Chyba najgorsze co możemy zrobić naszym zębom to po prostu ich nie myć. Niektórych może to zaskoczyć, ale okazuje się, że wiele osób pomija ten etap w swojej pielęgnacji. Rezygnacja ze szczotkowania zębów prowadzi do nagromadzenia się osadu, co prowadzi do powstawania kamienia nazębnego, a w konsekwencji prowadzić może do powstania próchnicy. W higienie jamy ustnej nie można popadać ze skrajności w skrajność. Nie powinniśmy przesadzać ze szczotkowaniem. Zęby powinniśmy myć dwa razy dziennie- rano oraz wieczorem. Róbmy to po posiłkach. Jaki jest sens umyć zęby i zaraz po tym zjeść jabłko atakując nasze zęby kwasami? Zbyt częste mycie oraz  używanie twardych szczoteczek może prowadzić do osłabienia szkliwa, co nie przyniesie nam żadnych korzyści. Zęby powinniśmy szczotkować delikatnie. Kolejnym błędem, który zdarza się nam popełniać jest zbyt krótki czas szczotkowania. Powinniśmy przeznaczyć na to 2 minuty. Mało kto wie, że po umyciu zębów nie powinno się wypluwać pasty i płukać jamy ustnej wodą. Kolejnym błędem jest złe przechowywanie szczoteczki. Często opłukujemy ją w pośpiechu i rzucamy gdzieś do pojemnika w łazience. To duży błąd! Gromadzą się wtedy w niej bakterie, dlatego należy zadbać o odpowiednie przechowywanie naszych szczoteczek. Zaraz po umyciu zębów powinniśmy opłukać szczoteczkę w zimnej wodzie, osuszyć ręcznikiem i pozostawić w pozycji pionowej.  Szczoteczki powinno się wymieniać na nowe co 2-3 miesiące.

Jak zatem prawidłowo szczotkować zęby?

Przede wszystkim zęby należy myć  dokładnie i odpowiednią ilość czasu. Nie spieszmy się i zróbmy to starannie. Łatwiej nam będzie to osiągnąć używając szczoteczki elektrycznej, ale z manualną szczoteczką też jesteśmy w stanie zrobić to dokładnie- po prostu musimy włożyć w to więcej wysiłku. Istnieje kilka technik szczotkowania zębów. Najbardziej popularne to: obrotowo-wymiatająca oraz okrężna. Technika obrotowo-wymiatająca polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni do szyjek zębowych, następnie wykonując ruch wibrujący w kierunku powierzchni żujących. Każdy ruch powinniśmy powtórzyć minimum 3 razy. Okrężna technika szczotkowania zębów polega prostopadłym ustawieniu szczoteczki do linii zębów i wykonywaniu okrężnych ruchów.

Przed przystąpieniem do mycia zębów powinniśmy wyczyścić przestrzenie międzyzębowe oraz powierzchnie języka. Wszystko to w trosce o zdrowe zęby i piękny uśmiech!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *