Leczenie ortodontyczne wykorzystywane jest w przypadkach pacjentów cierpiących na różnego rodzaju wady zgryzu, które zwykle determinowane są przez nieprawidłowe nawyki z dzieciństwa, które uniemożliwiały prawidłowy rozwój szczęki, a także przez choroby warunkowane genetycznie. Zanim zdecydujemy się na wizytę u ortodonty warto dowiedzieć się na czym polega samo leczenie!

Na początek warto podkreślić, że leczenie ortodontyczne dzielimy na leczenie aparatami ruchowymi oraz leczenie aparatami stałymi. Pierwsze z nich zwykle stosuje się w przypadku dzieci, u których szczęka i żuchwa nadal rosną. Są to aparaty w postaci akrylowej, które muszą być noszone regularnie, od kilku do kilkunastu godzin dziennie. Leczenie aparatami stałymi jest z kolei stosowane u młodzieży oraz osób dorosłych. Są to aparaty w postaci naklejanych na zęby zameczków, do których mocowane są druciki. Takie leczenie może trwać nawet kilka lat, chociaż średnia długość leczenia wynosi około dwóch lat. Leczenie ortodontyczne polega więc na stosowaniu sił, które stopniowo, w różnym natężeniu naciskają na zęby ustawiając je w odpowiednim dla nich miejscu.

Jak przebiega proces leczenia?

Pierwszym etapem procesu leczenia jest konsultacja ortodontyczna, podczas której lekarz ortodonta przeprowadza wywiad z pacjentem oraz dokonuje badania jamy ustnej, podczas którego określa rodzaj zaburzenia, stopień jego zaawansowania oraz ustala jakich negatywnych nawyków pacjent powinien unikać w przyszłości. Następnie pobiera wyciski szczęki i żuchwy, które posłużą do wykonania gipsowych modeli wizualizujących wadę zgryzu u pacjenta. Na podstawie wywiadu, badania jamy ustnej, gipsowych modeli oraz często zdjęć rentgenowskich lekarz ustala dalszy schemat leczenia, który przedstawia pacjentowi podczas kolejnej wizyty, będącej planowaniem leczenia. Ma ona na celu poinformowanie pacjenta o przyjętej metodzie leczenia oraz przekazanie wskazówek, co pacjent powinien robić, a czego nie, aby leczenie przyniosło najbardziej oczekiwane efekty. Na tej wizycie zwykle też przedstawiany jest zarys kosztów, z którymi pacjent musi się liczyć podejmując się leczenia. Następnym etapem jest założenie aparatu. W przypadku leczenia aparatem stałym ortodonta nakleja na zęby małe zameczki i łączy je ze sobą za pomocą drucika. Założenie aparatu jest zwykle całkowicie bezbolesne, jednak po jego założeniu pacjenci często skarżą się na trwający kilka dni dyskomfort związany z brakiem przyzwyczajenia do obcego ciała w jamie ustnej. W przypadku leczenia aparatem ruchowym wizyta polega na odbiorze przez pacjenta gotowego aparatu. Kolejnym etapem procesu leczenia są regularne wizyty kontrolne, podczas których ortodonta sprawdza postępy w leczeniu. Wizyty kontrolne zwykle odbywają się co 4-6 tygodni, a w przypadku aparatu ruchomego co 2-3 miesiące. Ostatnim etapem procesu leczenia ortodontycznego jest tzw. leczenie retencyjne. Następuje ono po zdjęciu aparatu stałego i polega na założeniu aparatu retencyjnego, którego zadaniem jest utrzymanie rezultatów leczenia.

Leczenie ortodontyczne jest więc procesem długotrwałym, ale zapewniającym jak najlepszy efekt, jakim jest piękny i równy zgryz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *