Mleczaki pojawiają się w naszym życiu już od najmłodszych lat. Ich następstwem są zęby stałe, które pojawiają się po wypadnięciu zębów mlecznych. Niestety nie każdego spotyka to szczęście. Aż 25% pacjentów stomatologicznych posiada zęby mleczne w wieku dorosłym. Nazywa się je zębami przetrwałymi. Dzieje się tak, gdy nie posiadamy zawiązków zębów stałych lub są trudności z ich wyrzynaniem. Często zdarza się, że mleczaki są całkowicie zdrowymi zębami oraz nie różnią się wyglądem od stałych. Najczęściej, zębami mlecznymi u dorosłych są zęby przedtrzonowe w żuchwie, czyli dolne czwórki i piątki.

Co zrobić, gdy podejrzewamy, że mamy zęby mleczne?

Pierwsze co musimy zrobić to udać się do stomatologa. To on pokieruje nas w ewentualnej dalszej drodze leczenia. Kolejnym krokiem jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w celu potwierdzenia diagnozy i ocenienia, dlaczego zęby stałe nie przebiły się przez dziąsło. Wielu stomatologów odradza usuwanie mleczaków jeśli są zdrowe oraz nie powodują wad zgryzu. Po wykonaniu zdjęcia RTG dentysta określa powód, dla którego ząb mleczny nie wypadł w wieku dziecięcym. Istnieją trzy rozwiązania, jakimi można zastąpić ząb mleczny. Nie są one całkowicie bezbolesne i mogą spowodować chwilowy dyskomfort, lecz są skuteczne i przynoszą świetne efekty.

  1. Jeśli posiadamy zawiązkę zęba stałego w dziąśle, można go wyciągnąć za pomocą zamków ortodontycznych. Jest to proces długotrwały. Dentysta lub ortodonta musi powoli opuszczać ząb z dziąsła, aby nie naruszyć jego korzeni oraz go nie uszkodzić. Opuszczony ząb, przez pewien czas jest nadwrażliwy na ciepłe oraz zimne napoje. Uczucie to mija wraz z uodpornieniem się zęba. Metoda ta przynosi świetne efekty. Po całkowitym wyciągnięciu zęba stałego z dziąsła niewielu pamięta, że kiedykolwiek miało zęby mleczne.
  2. Kolejną metodą jest skorzystanie z odbudowy protetycznej. Jest ona bardzo przydatna, gdy nie posiadamy zawiązków zębów stałych. Implant przymocowuje się do istniejącego korzenia od zębów mlecznych lub do dziąsła. Dentysta pobiera od nas wycisk w celu wykonania przez protetyka mostów lub implantów oraz dobiera odcień, aby był jak najlepiej dopasowany do naszych zębów. Na taki materiał czekamy kilka dni. Stomatolog umieszcza go w miejscu po mlecznym zębie. Implant całkowicie nie odróżnia się od innych zębów.
  3. Niestety, nie zawsze można skorzystać powyższych metod. Wtedy, jedynym ratunkiem jest wizyta u ortodonty. Usunie on ubytek po zębie mlecznym za pomocą aparatu ortodontycznego. Jest to leczenie wymagające poświęcenia największej ilości czasu, nawet do paru lat. Ortodonta przesunie zęby w taki sposób, aby ubytek był praktycznie niewidoczny lub sprawi, że zęby rozsuną się tak, by zmieścił się między nimi implant. Taki zabieg jest bardzo popularny i zapewnia zdrowy oraz piękny zgryz. Ortodonta oraz protetyk dysponują środkami, które sprawią, że po ubytkach po zębach mlecznych nie będzie najmniejszego śladu.

Dentyści zalecają, aby o mleczaki dbać tak długo jak tylko możemy, ponieważ są szanse na uniknięcie kosztownego leczenia oraz nerwów. Kluczem do sukcesu jest regularne odwiedzanie gabinetów stomatologicznych oraz dbanie o higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *