Każdy z nas chciałby mieć piękne, proste i zdrowe zęby- stanowią one naszą wizytówkę, uśmiechamy się więcej i czujemy się bardziej pewni siebie. Najbardziej skutecznym i najłatwiej dostępnym sposobem na prosty zgryz jest aparat ortodontyczny. Najlepszym rozwiązaniem dla dzieci, którym dopiero zaczynają wyrastać zęby stałe, są aparaty ruchome, które dobrze wyrównują i przystosowują szczękę. Jednak, gdy w późniejszych latach postanowimy zadbać o nasz zgryz, aparaty z dziecięcych lat okazują się za słabe, a najlepszym rozwiązaniem jest aparat stały. Wiele osób boi się na niego zdecydować, czy to ze względu na długotrwałą drogę, czy na towarzyszące temu, stereotypowo zakodowane w naszych głowach, nieprzyjemne bóle. Czas rozwiać wątpliwości i udowodnić, że aparat stały wcale taki straszny nie jest.

Nowość

Nie ma nic dziwnego w tym, że tak wielu z nas boi się samego bólu związanego z noszeniem aparatu – policzki i język są niezwykle delikatne, a bóle zębów kojarzą nam się raczej źle. Początki z aparatem stałym mogą nieść ze sobą dyskomfort. Nie jest to nadzwyczajne – w końcu nagle na zębach pojawia nam się nieznany ‘intruz’, do którego obecności nie przywykliśmy. Pamiętajmy jednak o tym, że człowiek bardzo szybko przyzwyczaja się do nowych rzeczy – po paru tygodniach od założenia aparatu przestajemy zwracać na niego uwagę. Nie przeszkadza nam w codziennych czynnościach i momentami nawet zapominamy o jego istnieniu. Co więcej, samo założenie aparatu stałego również nie jest bolesne – nie ma powodów do stresu i zmartwień przed wizytą u ortodonty.

Zmiana diety?

Kolejnym zmartwieniem może być obawa o konieczność zmiany diety wraz z założeniem aparatu stałego. To nie jest prawda! Nie musicie rezygnować z Waszych ulubionych potraw na rzecz musów i zup. Prawdą jest, że na samym początku płynny pokarm może być lepszym rozwiązaniem ze względu na ból w okresie przyzwyczajenia się do aparatu, ale nie jest to konieczne. Posiłki to sprawa indywidualna i sami decydujecie o produktach i formie w jakiej je spożywacie.

Pod stałą kontrolą

Co istotne, podczas trwania leczenia ortodontycznego pozostajemy w stałym kontakcie z lekarzem i umawiamy się na bieżące wizyty. Nie jesteście pozostawieni sami sobie – zawsze możecie skonsultować się z ortodontą w przypadku nieplanowanego bólu lub problemów z aparatem. Dzięki wizytom lekarz jest w stanie na bieżąco kontrolować postępy i pomóc Wam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji czy nadzorować stan techniczny aparatu. Dzięki temu nie musicie na własną rękę sprawdzać czy zastanawiać się nad tym, czy leczenie przebiega prawidłowo.

Rodzaje aparatów stałych

Bardzo istotną rolę odgrywa również estetyka. Wielu osobom aparaty stałe kojarzą się z grubymi, metalowymi, wystającymi drutami. Dzisiejsza ortodoncja jednak zaskakuje, wychodząc na przeciw nowoczesnym oczekiwaniom. Podczas wizyt u ortodonty, mamy możliwość dokładnego dopasowania rodzaju aparatu do naszych indywidualnych potrzeb. Wybór jest ogromny, nie tylko ze względu na technikę, ale i materiały, z których jest wykonany. Na rynku, oprócz powszechnie znanego metalowego modelu, znajdziemy również porcelanowe czy kryształowe. Nawet w przypadku tradycyjnego aparatu stałego możemy bawić się kolorami gumek i ligatur. Łamiąc przestarzały stereotyp “Brzyduli”, można śmiało powiedzieć, że dzisiejsze aparaty stałe wcale nie oszpecają naszej twarzy, a wręcz stanowią jej ozdobę i dodają uroku osobistego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *