Utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest ważne nie tylko ze względu na wygląd naszego uśmiechu, ale ma też znaczenie dla dobrego samopoczucia oraz zdrowia. Oczywiście, ważne jest regularne kontrolowanie stanu swoich zębów przez wizyty u stomatologa, jednak nie można zapominać, że codzienne czynności również mają wpływ na utrzymanie zadowalających efektów – w tym stosowanie odpowiedniej pasty do zębów. Jak ją wybrać?

Pasta do zębów – co powinniśmy wiedzieć?

Pasta do zębów jest jednym z produktów pierwszej potrzeby. Nic więc dziwnego, że możemy ją kupić niemal w każdym sklepie, supermarkecie, drogerii czy aptece. Ponadto możemy wybierać wśród wielu producentów dostępnych na rynku, a w ramach ich ofert – z szerokiej gamy produktów. Czym więc powinniśmy się kierować?

Rodzaje past do zębów

  • Pasty uniwersalne

Służą do podstawowego utrzymania higieny jamy ustnej. Znajdują się w każdym sklepie, więc są najlepiej dostępne – przy tym najczęściej wybierane. Zwykle kupowane są ze względu na stosunkowo niewysoką cenę, jednak (niestety) również ze względu na to, że konsumenci są przekonani o braku potrzeby wykorzystywania innej pasty. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy kupujący myślą, że jeśli mają zdrowe zęby, wystarczy o nie dalej dbać przez regularne wizyty u stomatologa. Pasta do zębów staje się więc jedynie dodatkiem, mającym za zadanie odświeżenie oddechu.

  • Pasty do zębów wrażliwych

Świadomość posiadania wrażliwych zębów jest kluczowa dla wyboru tego typu pasty. Przez specjalne działanie znajdującego się w składzie azotanu potasu lub chlorku potasu, niwelują uczucie dyskomfortu czy bólu, przenikając do zakończeń nerwowych.

  • Pasty ziołowe

Wykonane całkowicie z naturalnych składników, bez użycia fluoru. Chętnie sięgają po nie osoby zwracające uwagę na skład produktów pod tym właśnie kątem.

  • Pasty wybielające

Te produkty mogą okazać się niebezpieczne dla naszych zębów, jeśli stosowane są nieodpowiednio. To wszystko dlatego, że mają wysoki współczynnik RDA, odpowiadający za ścieralność szkliwa. Nie powinno się ich używać zamiennie dla codziennej higieny ani stosować przez zbyt długi okres.

  • Pasty dla dzieci

Te pasty z kolei są najczęściej wzbogacane smakowo oraz posiadają bardzo małą ilość fluoru. Przystosowane są do korzystania z nich przez dzieci, a dodatkowo wzbogacane są ksylitolem – słodkim składnikiem pochodzenia naturalnego, działającym również przeciwbakteryjnie.

  • Pasty do protez

Delikatne, dobrze oczyszczające, nie uszkadzające protez – takie właśnie są te pasty. Usuwają osad nazębny oraz resztki jedzenia, nie rysując przy tym powierzchni zębów.

Jak wybrać?

Jeśli nie jesteśmy pewni, którą pastę do zębów powinniśmy wybrać, warto zwrócić się z tym pytaniem do naszego stomatologa. Pomoże on w doborze odpowiedniego rodzaju produktu oraz ukierunkuje nas na jego odpowiednie stosowanie. W przypadku jednak, gdy chcemy wybrać samodzielnie, powinniśmy wziąć pod uwagę czynniki takie jak:

  • stan zdrowia naszych zębów,
  • wrażliwość na ciepło czy zimno,
  • wygląd naszego uśmiechu.

Są to pierwsze wskazówki, dzięki którym możemy dokonać prawidłowego i świadomego wyboru. Możliwe też, że będziemy zaskoczeni, jak wiele może zmienić odpowiednia pasta do zębów i jak bardzo poprawi się nie tylko wygląd naszego uśmiechu, ale też stan zdrowia jamy ustnej – tylko dzięki lekkiej modyfikacji codziennego nawyku.

Wiele osób ma swoją ulubioną pastę do zębów i nie chce jej zmieniać bez względu na to, jakie ma ona zastosowanie. Należy jednak pamiętać, że – tak jak każdy inny produkt – pasty do zębów mają swoje określone działanie, a ich nieodpowiednie użycie (na przykład w przypadku środków wybielających) może doprowadzić w konsekwencji do nieodwracalnych uszkodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *