Piękny uśmiech i zdrowe zęby to marzenie każdego z nas. Niestety powtarzane od pokoleń mity stomatologiczne często utrudniają nam prawidłowe dbanie o jamę ustną. Wprowadzeni w błąd nierzadko opóźniamy podjęcie leczenia lub popełniamy błędy w podstawowej, codziennej higienie. W trosce o Wasze uzębienie postanowiliśmy raz na zawsze rozprawić się z najpopularniejszymi przesądami.

Oto 10 mitów stomatologicznych, z którymi najczęściej się spotykamy:

  1. Cukier powoduje próchnicę.

Resztki słodkich pokarmów pozostające na zębach przez dłuższy czas rzeczywiście nie sprzyjają zdrowiu naszych zębów. Jednak to – obecne w jamie ustnej oraz żywiące się cukrem – bakterie są odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Wytwarzają one kwasy, które uszkadzają szkliwo i przyczyniają się do powstania ubytków. Dlatego warto dokładnie szczotkować zęby, a także korzystać z nici dentystycznej.

  1. Po umyciu zębów należy wypłukać usta wodą.

Pasty do zębów zawierają wiele składników, które mają chronić naszą jamę ustną przez cały dzień. A więc, po umyciu zębów nie powinniśmy płukać ust, a jedynie wypluć nadmiar pasty.

  1. Jeśli nic Cię nie boli, to nie musisz iść do dentysty.

Zwykle ból zębów lub dziąseł pojawia się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym pozwalają na wczesne wykrycie problemów i są najlepszym sposobem na to, by oszczędzić sobie niepotrzebnego cierpienia.

  1. Leczenie kanałowe jest niezwykle bolesne.

Leczenie kanałowe wykonywane jest w znieczuleniu, więc jest całkowicie bezbolesne. Co więcej, ból spowodowany chorobą zęba ustępuje dopiero po leczeniu. Oznacza to, że pacjenci, których uzębienie wymaga tego typu leczenia w ogóle nie powinni się obawiać tego zabiegu!

  1. Choroby dziąseł są rzadkie.

Okazuje się, że prawda jest dokładnie odwrotna! Aż 70% Polaków ma problemy z dziąsłami. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że coraz więcej badań łączy zły stan dziąseł z innymi dolegliwościami, takimi jak choroby serca czy rak. Na szczęście, regularne kontrole stomatologiczne z pewnością utrzymają nasze dziąsła w dobrej kondycji.

  1. Należy unikać szczotkowania krwawiących dziąseł.

Jednym z najczęściej występujących objawów, które towarzyszom chorobom dziąseł, jest ich krwawienie. Jednak powstrzymanie się od szczotkowania nie jest dobrym rozwiązaniem, a nawet może przyczynić się do powstania dodatkowych komplikacji. Używanie szczoteczki zapobiega nadmiernemu osadzaniu się płytki nazębnej wzdłuż linii dziąseł, które jest częstą przyczyną krwawienia. A więc, chcąc pozbyć się problemu powinniśmy zadbać o ulepszenie codziennej higieny jamy ustnej, np. uzupełniając ją o korzystanie z nici dentystycznej.

  1. Im mocniejsze szczotkowanie, tym czystsze zęby.

Szczoteczka ze zbyt twardym włosiem lub stosowanie nadmiernego nacisku na zęby podczas szczotkowania może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i dziąseł. Chcąc wybrać odpowiednią szczoteczkę warto poradzić się stomatologa. Poza tym, czyste zęby zapewni nam nie tyle siła, którą włożymy w ich szczotkowanie a raczej regularność ich mycia – przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty.

  1. Dbanie o mleczne zęby nie jest ważne.

Mleczne zęby chorują, a wszelkie zaniedbania w higienie jamy ustnej dzieci mogą prowadzić do poważnych problemów z uzębieniem na późniejszych etapach ich życia. Dlatego dzieci również powinny przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i regularnie odwiedzać gabinety dentystyczne.

  1. Kobiety w ciąży nie powinny chodzić do dentysty.

Zmiany hormonalne zachodzące u kobiet w ciąży mogą powodować gromadzenie się bakterii w jamie ustnej oraz krwawienie dziąseł, które można usunąć umawiając się na zabieg higieniczny. Bezpieczne są także wizyty kontrolne czy usuwanie kamienia nazębnego. Odradza się jedynie wykonywanie zabiegów wymagających znieczulenia.

  1. Pasty do zębów z węglem aktywnym są lepsze od zwykłych past.

Coraz popularniejsze czarne pasty do zębów są polecane osobom chcącym bezpiecznie wybielić swoje zęby. Niestety tego typu pasty często powodują więcej szkody niż pożytku. Nie są one bezpieczne dla szkliwa, mogą je uszkadzać i zwiększać ryzyko próchnicy. Dlatego wszystkim tym, którzy marzą o perfekcyjnym uśmiechu polecamy wykonać zabieg wybielania u dentysty, który zadba o bezpieczeństwo zębów i na pewno im nie zaszkodzi.

Mamy nadzieję, że teraz łatwiej będzie Wam prawidłowo dbać o jamę ustną. I pamiętajcie, jeśli nie macie pewności czy Wasza codzienna rutyna higieniczna jest właściwa lub obawiacie się, że posiadane przez Was informacje mogą mieć niewiele wspólnego z prawdą, zawsze możecie skonsultować się ze stomatologiem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *