Codzienna higiena jamy ustnej, regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz właściwe odżywianie, to podstawowe elementy profilaktyki chorób zębów oraz dziąseł. Warto jednak pójść o krok dalej i lepiej poznać najczęściej występujące problemy stomatologiczne. Dzięki temu będziemy mogli bronić się przed nimi jeszcze skuteczniej.

Próchnica

To zdecydowanie najpowszechniejsza choroba zębów. Dotyczy zarówno dzieci, jaki i dorosłych. Resztki jedzenia, szczególnie zawierającego cukier, które zostają w naszej jamie ustnej po posiłkach są idealną pożywką dla bakterii. Te z kolei wytwarzają kwasy, które niszczą szkliwo. W zębach pojawiają się ubytki, a my zaczynamy odczuwać ból lub dyskomfort. Najlepszym sposobem, by uniknąć pojawiania się próchnicy jest dokładna higiena jamy ustnej. Powinno się na nią składać: szczotkowanie zębów dwa razy dziennie (przez minimum dwie minuty), codzienne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz regularne, kontrolne wizyty u dentysty.

Parodontoza

To choroba przyzębia, której główną przyczyną jest gromadzący się na zębach kamień. Na początku przebiega ona bezobjawowo, co utrudnia jej wczesne zdiagnozowanie. Pierwsze symptomy, które powinny zwrócić naszą uwagę to przede wszystkim zaczerwienienie lub krwawienie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, a także pojawiająca się ruchomość zębów. Tym, co może nas uchronić przed pojawieniem się choroby jest odpowiednia higiena jamy ustnej uzupełniana przez zabiegi usuwania kamienia wykonywane w gabinetach dentystycznych.

Nowotwory jamy ustnej

Nowotwory mogą zaatakować niemal każdą część jamy ustnej. Do najczęstszych przyczyn ich pojawienia się należą: spożywanie nadmiernej ilości alkoholu oraz regularne korzystanie z wyrobów tytoniowych. Tak samo, jak w przypadku innych chorób nowotworowych, tak i tutaj niezwykle ważne jest wczesne postawienie diagnozy oraz jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.  Niestety pierwsze objawy choroby zwykle są niespecyficzne i często ignorowane przez pacjentów. Dlatego tak ważne są wizyty kontrolne, na których stomatolog dokładnie ocenia stan naszej jamy ustnej i ma największe szanse na wczesne wykrycie niepokojących zmian.

Nadwrażliwość zębów

Pojawia się w wyniku odsłonięcia zębiny. Przypadłość ta wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu lub bólu podczas picia gorących i zimnych napojów czy jedzenia słodyczy, w tym lodów. Dla niektórych osób dolegliwości mogą występować też podczas szczotkowania oraz nitkowania zębów. Przyczyny pojawienia się nadwrażliwości mogą być różne. Jeśli, więc obserwujesz u siebie wymienione wcześniej objawy koniecznie odwiedź stomatologa, który nie tylko oceni skalę i przyczynę problemu, ale też w razie konieczności wdroży odpowiednie leczenie.

Zapalenie dziąseł

Nieleczone może doprowadzić do rozwoju parodontozy. Chociaż główna przyczyna tych chorób (nadmierne odkładanie się płytki nazębnej) jest wspólna, to zapalenie dziąseł może pojawić się także w wyniku przyjmowania niektórych leków, nieprawidłowej diety czy zmian hormonalnych, które pojawiają się na przykład u kobiet w ciąży. Wcześnie zdiagnozowane zapalenie dziąseł jest łatwe do wyleczenia. Dlatego warto regularnie kontrolować stan swoich dziąseł – nie tylko w gabinecie stomatologicznym, ale także podczas codziennej higieny. Pojawienie się zaczerwienienia, wrażliwości czy krwawienia powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Natomiast w ramach działań profilaktycznych powinniśmy przykładać się do codziennej higieny jamy ustnej, a nawet uzupełnić ją o dodatkowe preparaty, takie jak płyn do płukania ust.

Podsumowując, chcąc zadbać o zdrowie naszych zębów oraz dziąseł powinniśmy przede wszystkim przykładać się do ich codziennej pielęgnacji. Regularne mycie, używanie nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej, a także wizyty kontrolne u dentysty, to konieczne minimum, które może uchronić nas przed najczęściej występującymi chorobami jamy ustnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *