Prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty z reguły wystarczą, by utrzymać zęby w dobrej kondycji. Zdarza się jednak, że dochodzi do zapalenia miazgi zęba, co dla pacjenta oznacza, że musi podjąć się leczenia kanałowego.

Poniżej znajdziesz wszystkie ważne informacje w pigułce!

Czym jest i na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, zwane też leczeniem endodontycznym, dla wielu pacjentów jest ostatecznym sposobem, aby uratować chorego zęba. Jest ono konieczne, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Leczeniem kanałowym zajmuje się dentysta endodonta.

Co jeszcze należy wiedzieć przed wizytą?

Metody leczenia kanałowego są tak zaawansowane, że całe leczenie może się odbyć już podczas jednej wizyty. Długość i cena takiej wizyty uzależniona jest od stanu zęba, a także liczby kanałów zębowych. NFZ opłaca leczenie endodontyczne zębów od trójki do trójki z wypełnieniem jednego zakażonego kanału. W przypadku dzieci i młodzieży do 18-stego roku życia oraz kobiet w ciąży i połogu leczenie kanałowe obejmuje także zęby z dwoma i trzema kanałami.

Kiedy ząb wymaga leczenia?

Leczenie kanałowe jest konieczne w momencie, gdy miazga zębowa i naczynia krwionośne we wnętrzu zęba, znajdują się w stanie zapalenia nieodwracalnego. Najczęściej do stanu zapalnego dochodzi na skutek nieleczonej próchnicy. Leczenie kanałowe jest również alternatywą dla usunięcia zęba w takich przypadkach, jak: pęknięcia lub złamania, rozwój bakterii beztlenowych lub zaawansowane zapalenie tkanek otaczających korzenie zęba.

Jakie są objawy?

• tępy lub ostry ból zęba
• długotrwała nadwrażliwość na ciepło i zimno
• nasilający się ból zęba przy dotyku
• przebarwienia zęba
• bolesność tkanek otaczających zęba

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Wbrew pozorom u wielu pacjentów, leczenie kanałowe nie musi przysparzać bólu, ponieważ zabieg przeprowadzany jest przy wykorzystaniu nowoczesnych technik leczenia i znieczulenia. Natomiast bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać nadwrażliwość, która będzie się utrzymywać przez kilka kolejnych dni.

Etapy leczenia kanałowego:

1. Na podstawie zdjęcia RTG i badania lekarz ocenia stopień zaawansowania choroby, kształt i położenie kanałów oraz podejmuje decyzje co do wyboru określonej metody działania.
2. Leczenie kanałowe rozpoczyna się od usunięcia próchnicy.
3. Po wykonaniu znieczulenia miejscowego zakładany jest koferdam, który poprawia widoczność pola zabiegowego, odsuwa język, utrzymuje suchość w okolicy miejsca zabiegowego.
4. Następnie lekarz za pomocą specjalistycznego sprzętu otwiera ząb i usuwa zakażoną miazgę. Na każdym etapie oczyszczania stosowany jest endometr elektryczny, który umożliwia sprawdzenie długości kanałów. W czasie oczyszczania stosowane są środki chemiczne, dzięki czemu wypłukują się resztki substancji z kanałów.
5. Po oczyszczeniu i wysuszeniu kanałów endodonta przechodzi do ich wypełnienia specjalnymi preparatami, które mają za zadanie dokładnie je uszczelnić i zapobiec rozwojowi bakterii.
6. Jeszcze raz przy pomocy zdjęcia RTG lekarz sprawdza, czy kanały zostały prawidłowo wypełnione.
7. Na koniec zakładany jest opatrunek aż do czasu jego ostatecznej odbudowy.

Czym grozi zlekceważenie bólu?

Każdy niepokojący ból zębów powinien być skonsultowany ze stomatologiem. Jeżeli pomimo bólu nie podejmiemy w odpowiednim czasie leczenia kanałowego, może to prowadzić do konieczności usunięcia zęba.

Ile wytrzymują zęby leczone kanałowo?

Większość leczonych zębów przetrwa tak długo jak zęby naturalne. Zdarzają się jednak przypadki, że leczony kanałowo ząb, nie goi się lub ból nie ustępuje- konieczne jest powtórne leczenie kanałowe.

Czy każdy ząb może być leczony kanałowo?

Większość zębów może być leczona kanałowo. Zdarzają się sytuacje, kiedy ząb nie może zostać uratowany ze względu na brak dostępu do kanałów, zanik kości wokół korzenia czy pęknięcia korzenia. Duży postęp technologiczny, stosowanie nowoczesnych mikroskopów i specjalistycznego sprzętu daje jednak możliwość ratowania zębów, które jeszcze niedawno zostałyby skazane na usunięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *