Dentofobia to paniczny strach przed wizytą u dentysty, stomatologa. Powszechna jest u dorosłych, jak i dzieci. Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty? Przedstawimy Ci przyczyny, metody leczenia i wiele innych informacji, które koniecznie musisz wiedzieć!

Przyczyny lęku dziecka przed leczeniem u dentysty

Lęku przed leczeniem u dentysty nie dziedziczy się w genach. Otóż lęk przed stomatologiem czasami przekazany zostaje z wychowaniem. Dziecko, które widzi rodziców bojących się dentysty, też będzie się prawdopodobnie bało. Rodzicom zdarza się straszyć wizytą u lekarza, np. gdy nie chcą myć zębów.

Poza wychowaniem i przekazanymi przez rodziców wzorcami zachowania, dentofobia może mieć jeszcze inne przyczyny. Może być związana z lękliwym charakterem dziecka, małą tolerancją na ból lub z traumatycznym przeżyciem podczas odbytego już leczenia stomatologicznego.

Niestety, jeśli pierwsze doświadczenia dziecka z dentystą będą nieprzyjemne, uczucie strachu przed leczeniem może pozostać z dzieckiem na długi czas. Jest to mechanizm automatyczny i bardzo trudny do odwrócenia, nawet za pomocą logicznych argumentów. Warto więc już od pierwszej wizyty dziecka w gabinecie stomatologicznym zadbać o parę kwestii by oszczędzić dziecku trudnej do pokonania fobii.

Co zrobić, aby pomóc dziecku opanować lęk przed dentystą lub jak jemu zapobiec?

Dziecko należy od początku pozytywnie nastawiać na leczenie stomatologiczne- będzie myślało o dentyście, jeśli będzie się o lekarzu mówiło jako o kimś kto myje ząbki, ogląda je specjalnym lusterkiem, wkleja w nie kolorową plastelinę. W ten sposób dziecko będzie kojarzyło wizytę u dentysty z zabawą, a nie z bólem. Warto opowiadać dziecku, dlaczego trzeba dbać o zęby, czytać mu książki lub puszczać bajki o myciu zębów. Wizytę u dentysty można przećwiczyć w domu np. aranżując gabinet stomatologiczny na fotelu w salonie. Miś może być pacjentem, a dziecko może myć mu zęby szczoteczką.

Ważne jest, aby zabierać dziecko do dentysty już od najmłodszych lat. Po pierwsze dlatego, że w ten sposób przyzwyczai się do widoku gabinetu zabiegowego, lekarza dentysty, narzędzi itd., a po drugie dlatego, że profilaktyka próchnicy nie jest bolesna, natomiast leczenie wymaga już pewnej ingerencji ze strony lekarza.

Zalecane jest, żeby dziecko na wizytę przyszło np. z ulubionym misiem lub książeczką, wizyta ma się kojarzyć jak najbardziej pozytywnie. Po wizycie i leczeniu nagradzamy małego pacjenta nagrodą np. naklejką, breloczkiem oraz słowami gratulacji.

Niektóre dzieci tak bardzo boją się dentysty, że nie można opanować ich lęku. W takich przypadkach zalecana jest profesjonalna psychoterapia u doświadczonego psychologa dziecięcego lub pedonty.

Kolejną metodą leczenia jest premedykacja. Polega na podaniu dziecku leków przeciwlękowch. Dziecko po lekach czuje się zrelaksowane, zmniejsza się odruch wymiotny. Leczenie gazem rozweselającym to metoda polegająca na podawaniu dziecku mieszaniny gazów przez specjalną maseczkę zakładaną na nos w trakcie zabiegu- również ma na celu uspokojenie. Sedacja wziewna dobrze się sprawdza u starszych dzieci.

Jak rozpoznać dentofobię? Objawy

Dzieci okazują strach przed wizytą u dentysty w odmienny sposób niż dorośli. Często krzyczą, kładą się na podłodze, wyrywają się opiekunom, nie chcą usiąść na fotel. Prawie niemożliwe jest namówienie dziecka do otwarcia buzi, by obejrzeć zęby, a tym bardziej do przeprowadzenia leczenia.

U starszych dzieci lub dorosłych strach przed zbliżającą się wizytą powoduje niestrawność, bóle brzucha, biegunkę czy problemy ze snem. Również mogą towarzyszyć objawy typowe dla fobii, czyli: drżenie mięśni, zaburzenia trawienia, nadmierne pocenie się, przyspieszone bicie serca.

Pamiętaj, aby wybrać sprawdzony gabinet. Sprawdzić opinię klientów, zwrócić uwagę na wnętrze i podejście specjalisty do dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *