Higiena jamy ustnej to pierwszy krok w walce o piękny uśmiech. Dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów w parze z płynem antybakteryjnym jaki regularnym przeglądzie dentystycznym powinno w zupełności wystarczyć. Czy jest tak w rzeczywistości? Przekonasz się w poniższym artykule.

ABC pięknego uśmiechu.

Higiena zębów sprowadza się do czyszczenia pięciu powierzchni, o które należy codziennie dbać. Do trzech z nich docieramy za pomocą szczoteczki – manualnej, elektrycznej bądź sonicznej. Płyn do płukania jamy ustnej pozwala usunąć osad nazębny oraz odświeżyć oddech. Pomaga także usunąć bakterie i przywrócić prawidłowe pH jamy ustnej. Dwie pozostałe powierzchnie – przestrzenie między zębowe – czyścimy w celu usunięcia resztek pokarmów oraz bakterii. Obszary pomiędzy zębami wyczyścimy za pomocą nici lub irygatora dentystycznego.

Przewaga irygatora nad nicią dentystyczną?

Irygator jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. To urządzenie, które pod ciśnieniem wypłukuje resztki jedzenia, osady oraz bakterie znajdujące się w przestrzeniach między zębowych, ale także zapobiega tworzeniu się kamienia i próchnicy. Wykorzystywane ciśnienie pozwala na dokładną higienę obszarów trudno dostępnych dla szczoteczek.

Każdy irygator cechuje prosty system obsługi, niezależnie od wybranego modelu. Wśród modeli są irygatory stacjonarne oraz przed przewodowe. Irygatory stacjonarne posiadając stojący zbiornik na wodę i przewód zasilający sprzęt. Irygatory bezprzewodowe są kompaktowe,  są wyposażone w akumulator i działają jak szczoteczka elektryczna czy soniczna.

Irygator znajdzie zastosowanie u osób, które zmagają się ze stłoczonymi zębami. W tych miejscach nić stawia opór. Irygator dociera do trudno dostępnych miejsc, z którymi nić niekoniecznie może sobie poradzić. To samo tyczy się szerokich przestrzeni między zębowych – nitka nie znajdzie zastosowania, szczoteczka wymyje przestrzenie z mniejszą dokładnością niż generowane przez irygator ciśnienie wody. Irygator będzie świetnym rozwiązaniem dla osób noszących aparaty ortodontyczne lub retainery podtrzymujące efekt leczenia po ortodontycznego.

W pierwszym czasie stosowania, warto skorzystać z niższego ciśnienia. Zbyt wysokie może podrażnić dziąsła. Zanim irygator zostanie uruchomiony należy odpowiednio ustawić jego temperaturę oraz moc. Podczas włączania urządzenia, jego końcówka musi znaleźć się w jamie ustnej. Higienę jamy ustnej irygatorem rozpoczynamy od tylnych zębów kierując się w stronę przednich. W celu zwiększenia uczucia świeżości, polecamy do pojemnika z wodą dodać płyn do płukania jamy ustnej.

Podsumowując, irygator dociera w miejsca nieosiągalne dla nici dentystycznej. W celu zapewnienia prawidłowej higieny jamy ustnej, rekomendujemy wzajemne używanie  nici dentystycznej oraz irygatora.

 

Nie zapominaj jednak, aby systematycznie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Systematyka pozwoli na wykrycie ewentualnych zmian próchniczych i przeciwdziałanie im w odpowiednim momencie.

Skorzystaj z naszych usług: http://litynscy.pl/#naszeuslugi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *